Nawigacja

  • Książki dla DPS- u w Jadwininie....

    W naszej szkole została zorganizowana zbiórka czasopism, książek, gier planszowych dla osób samotnych przebywających w Domu Pogodniej Jesieni w Jadwininie. Rodzice i uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przynosili do szkoły książki.
    Pani Dyrektor DPS- u nie kryła wzruszenia z zaangażowania naszych uczniów w różne akcje, zbiórki na ich cześć, za co i my serdecznie dziękujemy.

  • Akcja profilaktyczna „Moje zdrowie, to mój skarb – zamiast czekolady wolę…”

    W II półroczu 2020/2021 r. została zorganizowana przez panie Ewelinę Gajdę i Beatę Waliszewską akcja profilaktyczna „Moje zdrowie, to mój skarb – zamiast czekolady wolę…”. Akcja skierowana dla uczniów klas I- VIII. Udział wzięło 5 osób:

    1 miejsce – Marianna Pawlak kl. 7 a

    Wyróżnienia:
    Pola Rzepecka- kl.5
    Lena Karbowiak – kl. 3
    Kacper Rychter – kl. 7 b
    Oliwier Kardas – kl. 6 b

    Uczennica zostanie nagrodzona punktami z zachowania oraz otrzyma nagrodę specjalną.
    Osoby wyróżnione otrzymają drobny upominek.

    Zachęcamy wszystkich do wypróbowania przesłanych przepisów.

    Prace uczniów: zdjęcia wraz z przepisami:

    Akcja_profilaktyczna-_zamiast_czekolady_wybieram.doc


  • Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

    3 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Dzikiej Przyrody. Właśnie tego dnia była podpisana konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

    Świetlica szkolna naszej szkoły, także obchodziła ten dzień, żeby uczcić światowe bogactwo jakie daje nam natura oraz by uświadomić uczniów jakie istnieją dla niej zagrożenia.

    Zajęcia rozpoczęła pani Klaudia Walczak prezentując film o zagrożonych wyginięciem gatunkach zwierząt. Następnie wraz z dziećmi omówiła film.

    Pani Anna Wójcikowska przygotowała zabawy ruchowe - karty z napisami „Co robią zwierzęta?”. Dzieci za pomocą gestów miały zadanie przedstawić poszczególne zwierzę, a pozostałe osoby odgadywały hasła. Pani Ania dodatkowo przygotowała w języku angielskim piosenkę, karty pracy oraz zagadki dotyczące tematu dnia.

    Pani Ewelina Skonieczko przygotowała zajęcia w języku niemieckim na temat zagrożeń i ochrony środowiska naturalnego. Były gry i zabawy podczas których uczniowie poznali nowe słownictwo.

    Następnie Pani Małgorzata Paterek – Styczyńska przygotowała zabawę, która polegała na dopasowaniu opisów i ciekawostek do konkretnych zwierząt.

    Pani Ewelina Gajda przygotowała monidło z otworem na twarz – pandę. Dzieci bardzo chętnie pozowały do zdjęć słuchając przy tym różnych ciekawostek o tym zwierzęciu.

    Tego dnia uczniowie zdobyli dużą wiedzę o dzikich zwierzętach oraz o przyrodzie świetnie się przy tym bawiąc.

     

  • Dzień tolerancji

    Dnia 24 lutego na świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia na temat tolerancji. Ten dzień stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, rodziny i obcych nam osób. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia filmu „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji.” przygotowanego przez panią Ewelinę Gajdę. Film został omówiony  oraz była rozmowa na temat tolerancji. Następnie pani Anna Wójcikowska przeprowadziła rozmowę o zasadach, które panują na świetlicy omawiając regulamin obrazkowy świetlicy, który sama przygotowała. Dzieci bardzo chętnie omawiały zasady i podawały przykłady dobrych i złych zachowań. Pani Klaudia Walczak wraz z uczniami stworzyła plakat na którym dzieci zapisywały słowa – skojarzenia do słowa „tolerancja”. Po wykonaniu plakatu uczniowie wykonali drzewo tolerancji. Liśćmi były odrysowane i wycięte dłonie dzieci, na których także znalazło się słowo jakie kojarzy im się z tolerancją. Uczniom pomagały panie Ewelina Gajda, Anna Wójcikowska, Klaudia Walczak, Małgorzata Paterek - Styczyńska, Ewelina Skonieczko.

    Po rozmowie dzieci podsumowując ten dzień zrobiły dobry uczynek porządkując i segregując zabawki.

  • Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno- językowego „ Male das Wort”- namaluj słowo

    Uczniowie klas IV – VIII mieli za zadanie przedstawić graficznie dowolnie wybrane słowo niemieckojęzyczne, tak aby było ono zrozumiałe nawet dla osób nieznających języka niemieckiego. Prace były pomysłowe i  twórcze, dodatkowo uczniowie poszerzyli i utrwalili swoje słownictwo.

    Wyniki konkursu:

    I miejsce –  Ada Herman kl. IV b

    II miejsce – Patryk Rzepecki kl. VI b

    III miejsce – Julia Staszek kl. 8,  Pola Rzepecka kl. V

    Wyróżnienie:

    Ksawery Kaszyca- kl. VI b

    Dyplomy i nagrody zostaną rozdane po powrocie do szkoły.

    Nagrodzone_prace.doc- rysunki uczniów

  • Niespodzianka od kanclerz Niemiec

    W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno- językowy. Adresowany był do uczniów klas 4-8, mieli oni za zadanie stworzyć oryginalną kartkę świąteczną z życzeniami w języku niemieckim. Głównym celem konkursu było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych oraz językowych. Nagroda w konkursie była dosyć nietypowa, gdyż 3 zwycięskie kartki zostały wysłane do kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

    Pod koniec lutego do naszej szkoły przyszedł list…okazało się , że to kartka z odpowiedzią od pani kanclerz. Starania naszych uczniów zostały docenione w urzędzie pani Merkel. Jest nam niezmiernie miło, że otrzymaliśmy podziękowania oraz życzenia od kanclerz Niemiec.   

  • Pozdrawiamy z Bullerbyn!

     Chętni uczniowie klasy drugiej po przeczytaniu lektury Dzieci z Bullerbyn autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, przygotowywały wraz z rodzicami makiety domów bohaterów książki. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i włożyli wiele wysiłku aby jak najwierniej przedstawić domki szwedzkiej wsi Sevedstorp. A ich piękne prace można podziwiać w klasie.

  • Roboty... klasy III

    W czwartek 25 lutego uczniowie klasy III na zajęciach kreatywnych wykonywali roboty z pudełek różnej wielkości. Uczniowie swoją kreatywnością pokazali, jak różnorodne mogą być i co mogą robić ich roboty. Powstały roboty, które robiły lody i napoje dla dzieci, sprzedawały pizzę, sprzątały, uczyły się, udzielały informacji. Wszyscy przy tej pracy bardzo dobrze się bawili.

  • Opieka nad jajkiem...

    W dniach 11.02 do 17.02 klasa VI B pod okiem pani Małgorzaty Paterek-Styczyńskiej zaangażowała się w projekt z języka angielskiego związany z prowadzeniem pamiętnika. Uczniowie zostali najpierw poproszeni o zaopiekowanie się jajkiem,nadali imiona,stworzyli akt urodzenia,miejsce do spania. Ćwiczyli umiejętności językowe opisując wydarzenia,które wspólnie przeżywali z nowym przyjacielem. Niezwykła pomysłowość uczniów i ich zaangażowanie przerosła nasze oczekiwania(miały miejsce kuligi,wspólne czytanie książek,obchody Tłustego Czwartku i Walentynek,podróże,zabawy ze zwierzakami). Z największą chęcią dzielimy się wynikami ich pracy,która nie tylko utrwaliła wiadomości z zakresu czasów przeszłych w języku angielskim,ale także pozwoliła uczniom przez ostatni tydzień poświęcić się czemuś,co było też wspaniałą odskocznią od trudów obecnych czasów i nauczania zdalnego. Brawa dla naszych uczniów!

  • Rozstrzygnięcie akcji profilaktycznej – plakat promujący Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie.


    W II półroczu 2020/2021 r. została zorganizowana przez panie Ewelinę Gajdę i Beatę Waliszewską akcja„Plakat promujący Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie”. Udział w niej wzięły 2 osoby z klas 1-8.

    1 miejsce – Zuzanna Bartoszek kl. 7 b
    2 miejsce- Kacper Rychter kl. 7 b

    Uczennica zostanie nagrodzona punktami z zachowania oraz otrzyma nagrodę specjalną.

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  

       Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

     

    Ciekawostki,  fakty i mity o języku polskim

    1. Na całym świecie po polsku mówi około… 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Białorusi. Z osobami mówiącymi po polsku możemy też spotkać się w Danii, Estonii, Serbii czy… Nowej Zelandii. :)

    2. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, podobnie jak rosyjski, ukraiński, czeski czy serbski. I  chociaż między polskim, a językami naszych wschodnich i południowych sąsiadów znajdziemy wiele podobieństw, to czasami możemy natrafić na tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słowa, które brzmią podobnie, ale mają zupełnie odmienne znaczenia. Fałszywych przyjaciół znajdziemy równiż w niesłowiańskich językach, np. angielskie „ordinary” (pl. zwyczajny) brzmi podobnie do polskiego „ordynarny”, które oznacza „wulgarny”. :)   

    3. Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku i dotyczy opisu życia  codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” (w wolnym tłumaczeniu: „Odpocznij Kochanie, dzisiaj ja pozmywam.”). Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że korzenie polskiego feminizmu sięgają XIII wieku. :)   

    4. Polacy uwielbiają zdrabniać słowa: kawusia z mleczkiem, herbatka z cytrynką, 2 kilo ziemniaczków,  milusi  koteczek… Uwaga! Ważna informacja dla początkujących studentów języka polskiego: również imiona można zdrabniać na wszelkie możliwe sposoby! Np. Ola, Olunia, Olusia, Oleńka lub Olka to wszystko zdrobnienia od imienia… Aleksandra. :)   

    5. Obok skoków narciarskich, piłki nożnej i zdrabniania, kolejnym polskim sportem narodowym jest słowotwórstwo. :) Przykładowo, z czasownika „lecieć” można stworzyć „wylecieć”, „nalecieć”, „ulecieć”, „polecieć”, „przylecieć”, etc... i wszystkie mają inne znaczenie!  

    6. Polski alfabet (jak większość alfabetów krajów europejskich) powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie… Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż. I chociaż to właśnie te „szeleszczące” litery spędzają sen z powiek obcokrajowcom, Polacy mają do nich wyraźną słabość. Dowodem na to może być zorganizowany w 2010 roku ranking na najpiękniejsze polskie słowo, w którym zwyciężyło… „źdźbło”. Pod uwagę brano również „szept”, „brzdęk” i… „szeleścić”. :)   

    7. Oprócz „szeleszczących” liter dodatkowym narzędziem tortur dla obcokrajowców są tzw. „dwuznaki” czyli: cz, ch, sz, rz, dz, dż i dź. Zestawiane w różnych kombinacjach tworzą łamańce językowe, takie jak: „Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie”. Obcokrajowcy nie powinni się martwić,  Polacy też mają problem, żeby to poprawnie wymówić.

     

    A teraz czas na zabawę…

    Jaś T....

     

         Będąc przejazdem w miasteczku N., postanowiłem odwiedzić mieszkającego tam, mego dawnego szkolnego kolegę Jasia. Nie znając jednak jego adresu, sięgnąłem do książki telefonicznej.

         Mój Jaś miał nazwisko identyczne z nazwą pewnego sympatycznego leśnego zwierzątka. Nazywał się bowiem Jan... ale tu właśnie problem, bo w książce telefonicznej panów Janów o tak samo brzmiącym nazwisku było aż dwunastu:

     

    1. Jan Tchósz, ul. Leśna 2

    2. Jan Tchuż, ul. Zoologiczna 5

    3. Jan Thórz, ul. Nornicza 41

    4. Jan Thuż, ul. Zwierzyniecka 30

    5. Jan Tchurz, ul. Wonna 1

    6. Jan Thósz, ul. Futrzana 15

    7. Jan Thurz, ul. Ogonowa 7/9

    8. Jan Tchóż, ul. Strachliwa 3

    9. Jan Thóż, ul. Łasicza 22

    10. Jan Thusz, ul. Fetorowa 4

    11. Jan Tchórz, ul. Myśliwska 5

    12. Jan Tchusz, ul. Sosnowa 76

     

         Pytanie: Przy jakiej ulicy mieszkał ów właściwy, mój kolega Jaś?

    Przysłowiówka

    Z poniższych przysłów należy wyjąć po jednej sylabie i utworzyć z nich nowe przysłowie:

    1. Boi się jak nietoperz słońca.
      2) Choćby kto świat obszedł kołem, nie będzie z sowy sokoła.
      3) Biegają jak charty za lisem.
      4) Kto grosza nie szanuje, ten go nie wart.
      5) Poznać głupiego po śmiechu jego.
      6) Śmiałym szczęście sprzyja.
      7) Lepiej mieć stu przyjaciół niż jednego wroga.
      8) Jak cię widzą, tak cię piszą.
      9) Wszystko dobre co się dobrze kończy.
      10) Nie złowisz starego ptaka na plewy.
      1 Po śpiewie poznajemy ptaka.

       Połam sobie język….

     

    „TYP SPOD SOPOTU”

    W połowie lata, w pewną sobotę,

    typ spod Sopotu kupił kapotę,

    lecz miał z kapotą niemały kłopot,

    bo mu kapota wpadała w łopot.

    Klap! klap! kapota klapie na typie,

    typ spod kapoty na klapy łypie,

    klapie klapami typa kapota,

    z łopotem typem kapota miota.

    Wtem tupnął na mnie typ spod Sopotu:

    -Dość mam łypania, klap i łopotu!

    Kto dziś kupuje ten typ kapoty?!

    I po co pisać takie głupoty...

    (M. Strzałkowska)

     

    „MUSZKA”

    Mała muszka spod Łopuszki

    chciała mieć różowe nóżki

    -różdżką nóżki czarowała,

    lecz wciąż nóżki czarne miała.

    -Po cóż czary, moja muszko?

    Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!

    Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki

    i unurzaj w różu nóżki!

    (M. Strzałkowska)

     

     

     

  • Rozstrzygnięcie konkursu „Pocztówki z ferii”

    W II półroczu 2020/2021 r. został zorganizowany przez panie Ewelinę Gajdę i Beatę Waliszewską konkurs plastyczny pt: „Moja pocztówka z ferii”. Udział w nim wzięło 6 osób z klas 1-8. Spośród nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców;

    1 miejsce – Natalia Filas kl.3

    2 miejsce – Kuba Lewandowski kl. 1b

    3 miejsce – Lena Bączyk kl. 1b

    Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni oceną z plastyki/edukacji plastycznej oraz punktami z zachowania. Dla osób, które zajęły finałowe miejsca przewidziana jest "słodka" nagroda, która zostanie wręczona po powrocie do szkoły.

  • Rozstrzygnięcie konkursu „Mój autoportret”

    W II półroczu 2020/2021 r. został zorganizowany przez panie Ewelinę Gajdę i Beatę Waliszewską konkurs pt: „Mój autoportret”. Udział w nim wzięło 5 osób z klas 1-8. Spośród nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców;

    1 miejsce – Natalia Filas kl. III

    2 miejsce – Julia Jędrys IV a

    3 miejsce – Kacper Rychter VII b

    Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni oceną z plastyki/edukacji plastycznej oraz punktami z zachowania. Dla osób które brały udział w konkursie  przewidujemy słodki upominek.

     

  • Walentynki

    Walentynki

    „Bo miłość jest jak drzewo, sama z siebie rośnie, głęboko zapuszcza korzenie w całą istotę człowieka i nieraz na ruinie serca dalej się zieleni”.
                                             Victor Marie Hugo

    W naszej szkole ruszyła poczta walentynkowa, chodź tylko wśród dzieci z klas I- III cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
    W środę dzieci miały możliwość kupienia kartki walentynkowej, które wykonały wychowawczynie świetlicy szkolnej. Kartki rozchodziły się jak „świeże bułeczki”.
    W czwartek pedagog Ewelina Gajda udała się z „tajemniczym pudłem walentynkowym” do klas. Uczniowie wrzucali kartki walentynkowe dla swojej sympatii, które w piątek zostały rozdane uczniom.
    Na twarzach uczniów pojawiło się zaskoczenie jak i subtelny uśmiech.

  • Pączkowy dzień w naszej szkole

    Tłusty czwartek to ulubiony dzień wszystkich łasuchów.
    Również w tym roku szkolnym Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bychlewie zakupiła dla naszych dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy „O” i dzieci z klas I- III przepyszne pączki.
    W całej szkole unosił się zapach pączków, a nasz wzrok wabił przesłodki lukier.
    Nie było osoby, która nie zjadłaby przepysznego pączka.

  • WALENTYNKI

    W dniu 10 lutego pogadanką na temat pochodzenia i znaczenia Walentynek, poprowadzoną przez panią pedagog Ewelinę Gajdę, rozpoczęły się w naszej świetlicy szkolnej zajęcia tematyczne związane ze zbliżającym się Świętem Zakochanych. Program zajęć przygotowały również panie: Klaudia Walczak, Małgorzata Paterek-Styczyńska, Ewelina Skonieczko oraz Anna Wójcikowska.Po rozmowie z dziećmi, znalazł się czas na taniec na wyciętych z gazety sercach do piosenki „Serduszko puka w rytmie cha-cha”. Dobrani w pary uczniowie świetnie poradzili sobie z tym coraz trudniejszym zadaniem,kiedy serca trzeba było składać na coraz mniejsze części. Po zakończonym tańcu,pani Ania zaporoponowała naszym świetliczakom zabawę związaną z postaciami z bajek. Dzieci,wylosowawszy serduszko z jedną z tych postaci, miały za zadanie odnaleźć swoją parę.Najwięcej radości sprawiło naszym uczniom zadanie przygotowane przez p.Klaudię Walczak.Polegało ono na pisaniu dobrych,ciepłych i życzliwych słów na serduszkach,które uczniowie mieli przyklejone na plecach do swoich bluzek. Dzieci,które wyraziły taką chęć,mogły później odczytać to,co ich koledzy i koleżanki napisali na ich serduszku. To był moment,który wspaniale uwieńczył ten ciekawy i przemiły dzień.

  • Zajęcia świetlicowe na temat śniegu

     27 stycznia w naszej świetlicy odbyły się zajęcia na temat zimy. 
    Kolorem przewodnim był kolor biały, ubiór dzieci, drobne elementy. Zajęcia zostały przygotowane przez p. Annę Wójcikowską, Ewelinę Gajda, Małgorzatę Paterek- Styczyńska, Klaudię Walczak i Ewelinę Skonieczko.
    Uczniowie rozwiązywali zagadki na temat  zimy, ubioru, warunków atmosferycznych. Oglądali film na temat – jak powstaje śnieg? przygotowany przez p. Annę Wójcikowską oraz opowiadali o najzimniejszych miejscach na ziemi. Nauczyciel języka niemieckiego p. Ewelina Skonieczko z grupą świetlicową omawiali zimowy ubiór w języku niemieckim.
    Pedagog Ewelina Gajda zwróciła uwagę na właściwe odżywianie w czasie pory zimowej, spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz dbanie odporność organizmu. Dzieci opowiadały o produktach które dbają o naszą odporność- wit. C, imbir, miód.
    W kolejnym etapie zajęć dzieci wykonywały zadania przy stolikach: robiły gniotki z balona i mąki, wycinały śnieżynki, budowały iglo. Grupa uczniów udała się również do biblioteki szkolnej, gdzie grali w grę przygotowaną przez p. Dorotę Dorawę.
    Czas na świetlicy upłynął w miłej atmosferze, dzieci z uśmiechem na buzi wykonywały zadania.
     

  • "Zbieramy i biegamy"

    Chcielibyśmy złożyć wielkie gratulacje Oliwierowi Kardasowi z klasy 6b, który wygrał konkurs Zbieramy i biegamy.Dnia 15 stycznia Komendant Powiatowej Policji w Pabianicach insp. Tomasz Szwed wraz z Wicestarostą Gabrielą Wenne-Bałażyńską wręczyli laureatowi hulajnogę elektryczną, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Pabianicach.Przypomnijmy konkurs Zbieramy i biegamy organizowany był 25.06.2020-30.09.2020r, którego celem było promowanie aktywności fizycznej, połączone z kształtowaniem postaw ekologicznych.Uczniowie mogli dostrzec własne możliwości i zależności pomiędzy otaczającym go środowiskiem.

    Więcej informacji uzyskamy w linku: https://liblink.pl/3X62NuOri6

  • Początki szkolnego radiowęzła w Bychlewie...

    „Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,

    Nadajemy audycję z ptasiego kraju…”
     

    - Julian Tuwim „Ptasie radio”

     

    W środowy poranek (27 stycznia 2021 r.) w szkolną ciszę wplótł się melodyjnie głos p. dyrektor – Joanny Skury-Sądelskiej, która zainaugurowała działalność szkolnego radiowęzła. Z inicjatywy członków SU, ubiegłorocznej klasy 8, przewodniczącego Jana Jacha, pod czujnym okiem p. pedagog Eweliny Gajdy, p. M. Błaszczyk i Dagmary Kacperskiej, uczniowie zaczęli zbierać fundusze na zakupienie potrzebnego okablowania, głośników i konsoli radiowęzeł. środki gromadzili poprzez organizowanie kiermaszów słodkości i zbieranie kasztanów. Pozostałą sumę uiścili rodzice, wpłacając składkę do Rady Rodziców. Pan Kacper Witczak rozciągnął okablowane przez mury szkoły, na korytarzach szkolnych.

    Uczniowie wysłuchali słuchowisko pt.: „Bajka”, przygotowane przez p. Barbarę Denuszek, prezentowane przez nauczycieli p. Monikę Karbowiak, p. Anitę Pacześ, p. Klaudię Walczak i p. Damiana Kosowskiego, cyt. „Kochane dzieciaki, jeśli chcecie, by baśnie nadal żyły …, droga dziewczynko, chłopczyku miły, czytajcie baśnie, czytajcie i swoją fantazję rozwijajcie”.  Pobudzając dziecięcą wyobraźnię, na dzieci czekały również „dźwiękowe zagadki”. Pierwsza z nich polegała na odgadnięciu, z jakiej bajki pochodzi nadawana piosenka. Drugą zagadką był „tajemniczy głos” czytający wiersz własnego autorstwa, którym okazał się… ks. Tomasz Gawlik.

    Cyt.
    W naszej szkole co pomysłów ma bez liku, ktoś wpadł na genialny pomysł, by radio węzeł założyć.
    Jeszcze nie wiemy jak to cacko będzie się sprawowało, ale jednego możemy być pewni - wszystkim radości i uśmiechu na co dzień  będzie przysparzało.
    Bedą tu wiadomości, informacje, bajki, muzyka i ważne ogłoszenia.
    A może nawet czasem żart się pojawi, dla atmosfery rozluźnienia.
    Jeśli się wiec chcesz w coś dobrego zaangażować, to słuchaj radio- węzła w szkole w Bychlewie, które chce Ci to zaproponować.
    I bądź dumny z tej szkoły, która Cię kształtuje i poprzez radio- węzeł ważne informacje przekazuje.

     

    Opiekunem szkolnego radiowęzła będzie bibliotekarka  p. Dorota Dorawa.

     

  • Wspomnienie o Henryku Jerzym Chmielewskim

      Papcio Chmiel (znany jako Henryk Jerzy Chmielewski), autor serii komików "Tytus, Romek i A'Tomek", uczestnik powstania warszawskiego, zmarł w wieku 97 lat. Na jego twórczości wychowały się kolejne pokolenia czytelników. Szczęśliwi, dziś przyznają, że pomógł ich "uczłowieczyć".

        Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W dzieciństwie był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim ''Jupiter''. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK ''Garłuch''.

        Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila w sierpniu 1947 roku pracował jako rysownik, początkowo w ''Świecie Przygód'', następnie w ''Świecie Młodych''.
    W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

       ''Papcio Chmiel'' jest autorem kontynuacji serii komiksowej ''Sierżant King z królewskiej konnicy'' (1947) oraz komiksów własnego pomysłu ''Półrocze bumelanta'' (1951) i ''Witek sprytek'' (1955–1956). Największą sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Henryk Jerzy Chmielewski za swoją twórczość został

    uhonorowany Orderem Uśmiechu. W 2019 roku otrzymał z rąk prezydenta Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

     

    Refleksje po lekturze komiksu…

    „ Porzućcie wszelką nadzieję, Wy, którzy to czytacie na jakiekolwiek ślady obiektywizmu w niniejszej recenzji. Tytus, Romek i A'Tomek to jeden z komiksów, na których się wychowałem. Poszczególne księgi, czytane nie zawsze we właściwej kolejności, były kartkowane i oglądane przeze mnie setki razy. Nic więc nie mogę poradzić na to, że widok wydanej ponownie pierwszej księgi przygód Tytusa wzbudza niepowstrzymaną falę nostalgii”.

    „ Po raz pierwszy komiks o Tytusie ukazał się w „Świecie Młodych” w 1957 roku. Od tej pory towarzyszy wielu pokoleniom komiksomaniaków i myślę, że stał się już komiksem kultowym. Ewoluował i przez dziesięciolecia zmieniał swoją misję, czytelników i przekaz”.

      Tych, którzy znają już tę twórczość zapraszam do ponownego po nią sięgnięcia. A tych, którzy nie znają i może nawet nie lubią komiksów zachęcam tym bardziej. Przeczytajcie i podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Napiszcie recenzję, którą zamieścimy w cyklu „ Do zaczytania jeden krok…”. 

     

     

                                                                                             Monika Błaszczyk

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA im. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W BYCHLEWIE
    Bychlew 13, 95-200 Pabianice

    Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Bychlewie, tj. Panem Sylwestrem Krawczykiem możliwy jest pod adresem e-mail: sylwester.krawczyk@outsourcing-iod.pl
  • (42) 214 06 91

Galeria zdjęć